Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Depun actele de viza permanenta si plec momentan cu viza de insotitor sau de turist?

Salut!

Eu sunt Lucia si vreau sa expun speta mea personala pentru a cere cateva sfaturi pentru a iesi cat mai curand din procesul acesta complicat.
Eu sunt romanca, 29 ani, experienta si studii in publicitate. Logodnicul meu spaniol, 30 ani, arhitect cu studii si experienta. Vrem sa ne stabilim cat mai curand in Australia si suntem dezorientati referitor la vizele cele mai potrivite pt fiecare. El momentan si-a depus actele pt viza Work and holiday, iar daca nu o obtine, va depune pt cea de student (cu aceasta ma poate lua si pe mine ca insotitor). Daca obtine w&h visa eu o sa plec cu el pe viza de turist.
In cazul meu, nu pot aplica pt niciuna de mai sus si ma gandeam sa-mi depun actele pt viza 189. Nelamuririle sunt urmatoarele:
1. Ar fi mai bine sa plec cu oricare din vizele de mai sus (turist sau insotitor) fara sa depun inca actele pt 189 si sa/mi caut acolo un job care ma poate sponsoriza?
2. Ce sanse am sa gasesc un job cu sponsor daca am viza de turist sau insotitor? Cam cat dureaza obtinerea vizei respective de la data intelegerii?
3. Daca ma hotarasc sa depun actele pt viza 189 in timp ce sunt deja in Australia, este posibil fara sa ma intorc in Romania?
4. Care ar fi cea mai economica varianta, dar si viabila in gasirea unui loc de munca ca apoi sa aplic pentru viza permanenta?
5. Dar cea mai sigura varianta si viabila in gasirea unui loc de munca ca apoi sa aplic pentru viza permanenta?
6. Este cineva din Buc, cu experienta pozitiva in obtinerea vizei si cu multa buna-vointa sa iesim la o masa pentru a ma ajuta mai in detaliu cu acest proces?

Va multumesc si va urez succes! :)

Comentarii

  • Salutare,

    Vad ca incercati sa gasiti o modalitate rapida si ieftina de a ajung in Australia. Raspunsul simplu, nu exista.

    Sa incerc sa-ti raspund:

    Work and Holiday, detalii aici: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/417-#tab-content-1
    Conditii:

    • sub 31 ani (NU inclusiv)
    • are a genuine visitor who wants to have a holiday in Australia
    • Sa fii dintr-o tara de pe lista lor (Romania si Spania nu sunt acolo)
    • Trebuie sa aplici intr-una din meseriile listate (arhitectura / publicitate nu este printre ele)
    1. Sansele sa iti poti gasi aici un job care te poate sponsoriza sunt aproape 0. Nu imposibil, dar aproape.
    2. Cu viza de turist sanse sa-ti gasesti job aici: 0.
    3. Poti fii in Australia sau in afara Australiei cand depui de viza.
    4. Nu prea exista scurtaturi. Cea mai economica si viabila varianta: Stai in Romania -> Viza -> Munca
    5. Vezi raspunsul 4
    6. Sunt cativa prin Bucuresi si am si prieteni care o sa ajunga pe acolo in curand.

    Parerea mea e ca tu cauti scurtaturi. Eu ti-as sugera sa-ti pui de-o parte gandul asta si sa alegi varianta corecta pentru ca cea pe care vrei tu sa mergi nu e nici usuoara nici ieftina nici rapida.

    De la viza de munca la cea permanenta poate sa dureze 5+ ani.
    Sa muncesti pe viza de turist, sanse 0.

    Vorbesti cu cei care au luat viza recent pe aici, pe 189 si vezi ce zic: YceMihai, KDE, Lucian, etc.

  • Buna si multumesc pt feedback! :)

    Cred ca fiecare dintre noi a incercat sau incearca sa gaseasca cea mai eficienta modalitate de a emigra. Asta nu inseamna ca vrem sa facem ceva ilegal, ci doar sa ne informam corect despre posibilitatile existente.

    Eu mentionam mai sus ca el a aplicat pt Work and holiday visa (i-au confirmat ca inca mai sunt locuri disponibile pt spanioli), care este diferita de Working holiday visa, vezi linkul de mai jos, unde Spania este listata..din pacate, Romania nu.
    https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/462-

    In ceea ce priveste meseriile noastre, ambele sunt listate, arhitect long term, advertising short term.
    https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/combined-stsol-mltssl

    Intre timp, am hotarat sa aplic pt 190 (aici nu mi-e clar ce inseamna sa fii nominalizat de un stat sau teritoriu, help, pls) si 189.
    Acum sunt in proces de colectare a documentelor pt echivalarea studiilor si experientei profesionala. Aici am tot citit ca nu mai este nevoie de autentificare la notar, este corect?
    O alta nelamurire este daca anumite doc sunt deja in engleza, ex scrisoare de recomandare, diplome bilingual, mai e nevoie de traducere din partea unui traducator autorizat?

    Multumesc inca o data pt feedback! Chiar vreau sa fac alegeri inspirate pt a obtine viza potrivita si pt asta am nevoie de ghidajul celor cu experienta deoarece nu imi permit sa platesc un agent. :)

  • @vreauAustralia said:
    Buna si multumesc pt feedback! :)

    Cred ca fiecare dintre noi a incercat sau incearca sa gaseasca cea mai eficienta modalitate de a emigra. Asta nu inseamna ca vrem sa facem ceva ilegal, ci doar sa ne informam corect despre posibilitatile existente.

    Eu mentionam mai sus ca el a aplicat pt Work and holiday visa (i-au confirmat ca inca mai sunt locuri disponibile pt spanioli), care este diferita de Working holiday visa, vezi linkul de mai jos, unde Spania este listata..din pacate, Romania nu.
    https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/462-

    Ai dreptate, nu am fost atent la diferentele de nuanta. Nici nu stiu care este diferentea intre vizele astea 2 afara de tarile listate.

    In ceea ce priveste meseriile noastre, ambele sunt listate, arhitect long term, advertising short term.
    https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/combined-stsol-mltssl

    Intre timp, am hotarat sa aplic pt 190 (aici nu mi-e clar ce inseamna sa fii nominalizat de un stat sau teritoriu, help, pls) si 189.

    Uite aici o postare pentru viza 190 a lui @diabboliq : http://www.emigrareaustralia.info/discussion/796/australia-viza-190-sponsorizare-statala

    Mai sunt si altele: http://www.emigrareaustralia.info/discussions/tagged/190

    Dupa ce citesti acolo, te asteptam cu intrebari :sunglasses: e normal, nu-ti fa griji de prea multe intrebari :+1:

    Acum sunt in proces de colectare a documentelor pt echivalarea studiilor si experientei profesionala. Aici am tot citit ca nu mai este nevoie de autentificare la notar, este corect?
    O alta nelamurire este daca anumite doc sunt deja in engleza, ex scrisoare de recomandare, diplome bilingual, mai e nevoie de traducere din partea unui traducator autorizat?

    Despre sponsorizare gasesti aici: Traducerea actelor, legalizări și trimiterea documentelor

    Multumesc inca o data pt feedback! Chiar vreau sa fac alegeri inspirate pt a obtine viza potrivita si pt asta am nevoie de ghidajul celor cu experienta deoarece nu imi permit sa platesc un agent. :)

    Nu ti-as recomanda sa-ti angajezi agent decat daca nu puteti singuri pentru ca aveti conditii mai speciale sau nu aveti timp si aveti bani :mrgreen:

    Sunt cativa pe aici pe forum care si-au luat viza cu agent dar majoritatea sunt fara.

  • @Lucia - eu sunt din Bucuresti. Zona Titan-1Decembrie.
    Sunt mereu deschis la schimb de experienta asa ca, in limita timpului, propunem o varianta si gasim si o solutie.

    Legat de cele postate mai sus, recomant varianta 189/190 (sau 489). Totul depinde de multi factori.
    Momentan incerc sa creez un workflow pentru cei aflati la inceput de drum cu 4-5 pasi:
    1. Documentare
    2. Assessment
    3. EOI + State Sponsorship (unde este cazul)
    4. Lodge
    5. Grant

    Fiecare pas are rolul lui. pentru fiecare pas se cer anumite documente si desi pare incapatanat de greu (cu multa umblatura dupa hartii), nu e chiar o imposibil. Agentul, if you ask me, trebuie contactat doar daca sunt situatii complicate .. altfel, sunt bani pe care ii poti investi in altele.
    Hai sa ne gandim altfel .. daca nu poti sa faci treaba asta singur (apply for visa) cat timp esti la tine in tara si ai acces la oameni si informatii, ma astept ca mutarea (adaptarea / plierea la noul stil viata) sa nu fie tocmai cel mai bun lucru pe care il vei face.

    Again, sunt multe de vorbit si .. pas-cu-pas, sunt toate doable :)
    Informeazate, intreaba, creaza un plan si dai drumu
    Bafta!

  • Buna, @diabboliq

    Multumesc frumos pt raspuns!

    M-am documentat mai in amanunt zilele acestea, in timp ce ma zbat sa imi obtin toate documentele necesare echivalarii experientei si studiilor si exersez pt IELTS. Inca imi raman multe semne de intrebare, dar am incredere ca voi ajunge la rezultatul dorit. :) De mutare nu mi-e teama, m-am antrenat 1 an cu ocazia unui job in Spania. Stiu ca nu-i acelasi lucru, nici pe departe, insa mi-a prins foarte bine experienta.

    Eu ma pot mula pe programul tau, asa ca astept sa imi spui cand esti disponibil pt a ne vedea la o masa si a face schimb de impresii.

    Astept cu interes feedbackul tau, preferabil pe mail, la luciavalentinastan@gmail.com

    Numai bine! :)