Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Caut Sfaturi pentru a obține viza permanenta in AU

editat februarie 2016 în Dicuții IELTS
Buna ziua, încerc sa caut fiecare sfat de ce am nevoie pentru a ma stabili de finitiv cu familia in AU , sunt complet pierdut si nu stiu cum sa procedez , care sunt pași cei mai importanți pentru a obtine o viza si ce fel de viza ar fi cea mai ușoară pentru ca șansele noastre sa crească . Am văzut zeci de mesaje pe aceasta tema scrise de alți dornici sa emigreze ..... Motive știm cu toți ca sunt destule slava Domnului , dar nu am întâlnit nici o întrebare asemănătoare mie postat de vreo persona in care stiu ca m-aș încadra si eu , astfel Mi-ar fi fost mai ușor sa înțeleg . Nu vreau sa par că-s greu de cap sau ca nu pricep , lucrez ca Joiner , calificarea pe care o am e:NVQ level2 skilled worker am o vechime de mai bine de 10 ani in uk dintre care in ultimi 8 ani lucrez doar pentru aceeași compania cu care as putea sa si dovedesc . Am vârsta de 37 de ani si stiu ca ar fi bine , sa ma grăbesc ca șansele mele sa nu fie mai reduse , nu suntem încă legitim căsătoriți ceea ce nu stiu dacă si asta ar fi un alt obstacol greu de depășit , studiile mele din romania ..stau cam redus ,am terminat 10 clase (complementare ) cu o diplome de mecanic- mașini si utilaje grele . Cu siguranța ar fi buna de pus in rama caci nu stiu cât de mult imi mai e de folos . As vrea sa stiu din ce țara ar fi mai bine sa aplic . Romania sau aici din Anglia , ce trebue sa fac?. Sa contactez un agent in domeniu de emigrare sau sa imi caut de munca prima data in AU , întrebări ar fi mai multe . Sincer sa fiu ori ce sfat i-l pot obține e bine venit si tin sa cred ca din șansele maxime care sunt de (100%) doar daca una imi va aparține nu as vrea sa o ratez pentru mine si familia mea . Va multumesc si apreciez cu sinceritate timpul in care imi veți Răspunde si pentru fiecare sfat primit .Stiu ca timpul e scurt si toate astea cer timp ținând cont daca avem si copii ... Dupa munca fuga acasa încercând sa mai petrecem restul zilei si lângă familie.....! Mulțumiri si va doresc zile bune !Mihai
Post edited by pavelonescu on

Comentarii

  • Bine ai venit pavelonescu :)

    Treci prin lista asta: http://www.emigrareaustralia.info/categories/intrebari-frecvente si vezi ce raspunsuri aflii.

    Dupa ce te-ai dezmeticit un pic ... arunca cu intrebari ... :)
  • Multumesc pentru palma domnul sau doamna J , imi trebuia una sa ma trezesc :))) acum o sa iau de la capăt sper ca de data asta o sa rețin totul . Probabil ca imi va lua mai puțin decât depunere - express of interes așteptarea aceea de doi ani..... Stiu ca nu sunt suficient de informat , ca de as fi nas mai întreba , dar curiozitate mare pe care o am e chiar atat de greu sa ajungi in AU ca dupa cele publicate pe diferite site-uri imi cam fac griji si nu as vrea sa fie asta motivul de descurajare . Probabil ca nu am fost destul de clar as vrea sa emigrez din uk , considerând ca ar fi un avantaj ... Cel puțin asta cred eu nu ca ar fi si un as in mâneca . Sau asta nu contează caci sunt roman si indiferent in ce stat sau țara ești rezident nu te ajuta cu nimic si va trebui sa aplic din romania contactând agenți de recrut sau alți fel de tip de agenți . Iti multumesc din suflet pentru link , am intrat imediat ce m-am logat , nu lam luat încă la scuturat dar sper sa găsesc de tot ce am nevoie acolo si bine înțeles sa pricep tot :))) . O seara buna
  • Nu are importanta daca esti din UK.
    Nu conteaza daca esti roman sau neamt.

    Cat despre cat de greu e de emigrat ... uh. Stai pe chat si vei afla diferite pareri. Cred ca fiecare persoana intampina unele greutati dar de pinde de fiecare unde.

    KD de exemplu, le are la IELTS, eu le-am avut la calificare iar altii la strans bani.

    IELTS-ul si banii cred ca se rezolva atata timp cat reusesti sa strangi actele necesare sa pleci...
  • iti multumesc J, sincer am văzut diferite discute pe chat si stiu ca sunt foarte atenți autoritățile AU la persoanele ce vor sa emigreze si ca nu e asa de simplu cum pare la prima imagine , speranța moare ultima asa stiu ...... Dar deca ne dorim ceva de ce sa nu luptam pentru a obține . Eu merg pe principiul asta . Multumesc si zile bune
  • Salutare Mihai a.k.a. pavelonescu,

    In primul rand eu iti recomand sa cauti in SOL (Skilled Occupation List) si chiar CSOL (Consolidated...) unde se incadreaza meseria/ocupatia ta. Daca cumva este pe lista iti cresc sansele la primirea vizei. Sa zicem ca DA. Apoi vezi ce institutie echivaleaza meseria/ocupatia ta si deoarece eu inteleg ca ocupatia ta curenta difera de calificarea ta, pune-le lor o intrebare daca ti se pot echivala cei 10 ani de munca. Altfel nu vad sa poti primi vreo viza permanenta. 

    Bafta
  • Voi face asa cum spui , dar sincer nici nu am început nici un demers si deja vad ca șansele mele sun minime sau chiar deloc daca cei 10 ani de munca prestate nu imi vor fi de folos ,