Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Pentru ce pot obtine puncte si cate ?

Factor Descriere Puncte
Varsta
la data invitatiei
18–24 (inclusiv) 25
25–32 (inclusiv) 30
33–39 (inclusiv) 25
40–44 (inclusiv) 15
Engleza
la data invitatiei
Competent English—IELTS 6 / OET B 0
Proficient English—IELTS 7 / OET B 10
Superior English—IELTS 8 / OET A 20
Angajat - munca calificata
in afara Australiei, intr-o meserie nominalizata sau o meserie foarte apropiata

Munca calificata in afara Australiei, in ultimii 10 ani.

Mai putin de 3 ani
Intre 3 si 4 ani
Intre 5 si 7 ani
Intre 8 si 10 ani

 

0
5
10
15

Nivelul educatiei
la data invitatiei
Doctorat de la un institut Australian sau alt Doctorat dintr-un standard recunoscut 20
Cel putin o diploma de lictenta, inclusiv diploma de licenta cu onoruri sau Master de la o institutie educationala din Australia sau alta diploma de la un standard recunoscut 15
Diploma de calificare intr-o meserie intr-un curs terminat in Australia sau o diploma or calificare de la un standard recunoscut 10
Alti factori
la data invitatiei
Limba comunitate (translatori) 5
Studiu regional, intr-o regiune din Australia cu populatie mica sau o zona metropolitana cu o crestere de populatie mica (exclus invatarea la distanta) 5
Calificari pentru calificarile partenerului (sot/sotie/concubin/prieten/logodnic/etc) 5
Nominalizare/sponsorizare
la data invitatiei
Nominalizarea de stat, teritoriu (guvern) (doar viza 190) 5
Nominalizat de stat, sau teritoriu ori sponsorizarea de o ruda pentru a locui si a munci intr-o zona specifica/desemnata (doar viza 489) 10

IRCO:
https://immi.homeaffairs.gov.au/help-support/departmental-forms/online-forms/points-calculator

Post edited by J on

Comentarii

  • Neata,

    Intrebare de clarificare, scurta si la obiect.

    Nivelul educatiei la data invitatiei
    Cel putin o diploma de lictenta, inclusiv diploma de licenta cu onoruri sau Master de la o institutie educationala din Australia sau alta diploma de la un standard recunoscut

    Eu inteleg de aici ca daca ai diplomat de LICENTA / MASTER in Romania la o institutie recunoscuta (cum aflam asta?) atunci esti eligibil pentru acele 15puncte.
    Ati gasit undeva ceva mai clar de atat? (ma refer la un codumente oficial)

    Multumesc,
    Alex

  • JJ
    editat septembrie 2015

    @diabboliq

    la o institutie recunoscuta (cum aflam asta?)

    asta aflii in urma echivalarii ... daca iti echivaleaza studiile e bine, daca nu, nu. Chiar daca mi imi recunosc studiile X cu diploma X la facultatea X, aceleasi studii, diploma, facultate la tine poate avea un rezultat diferit. Este de la echivalare la echivalare nu de la institutie la institutie.

    Sper ca te-am lamurit un pic.

    Post edited by J on
  • Atunci e bine .. multam` J
    Idea era sa nu fie doar conditie de unitati de invatamant din Australia sau dintr-o lista recunoscuta sspecifica.

    Sa fie bine, sa nu fie rau! :)

  • Buna ziua,
    Am 36 ani,sunt casatorita(sotul meu are aceeasi varsta,36 ani),am doi copii(4 si 8 ani). Eu sunt farmacist iar sotul meu inginer electric cu experienta de lucru de 10-12 ani. As dori sa stiu care sunt sansele sa emigram in Australia si mai exact unde am putea reusi, care ar fi suma de bani de care am avea nevoie(aproximativ).
    Multumesc.
  • Buna ziua Nikoleta,

    Iti recomand sa citesti postul de intrebari frecvente de aici de pe forum. Ca prim pas ar fi sa va faceti punctajul stabilind mai intai care dintre voi va fi aplicantul principal. Apoi verificati ca meseria voastra, in special a aplicanului principal, sa fie SOL (Skilled Occupational List). Daca e atunci sansele voastre cresc considerabil. Mai multe poti intreba dupa ce citesti postul respectiv si vezi unde si ce nelamuriri mai ai.

    Bafta
  • Buna,
    Ce punctaj trebuie sa acumulez pentru a fi eligibil?
  • 60 pentru 189, 55 pentru 190
  • Buna, RoYuLee,
    Poti te rog frumos sa dai un link unde se gaseste informatia cu nr puncte pt fiecare viza?
    Mersi!
  • null
    Buna din nou,
    Am gasit unde scie de punctaj. Eu stiam de 65 dar este asa cu. Ai spus tu. Mersi de vestea buna.
  • @RoYuLee a zis:
    60 pentru 189, 55 pentru 190