Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Aplicant secundar - job existent doar in CSOL

Buna,
Am citit cu mare interes discutiile voastre, pentru ca eu si prietenul meu ne gandim serios la Australia.

Ne-am hotarat sa aplicam pentru viza in Australia si situatia noastra este urmatoarea: nu suntem casatoriti, el (34 ani) nu are studii superioare, insa se incadreaza pentru jobul de analist programator (care se afla in SOL) si are experienta in munca de peste 10 ani. Eu(30 ani) am studii superioare (licenta + MA) si sunt consultant recrutare. din cate vad jobul meu se gaseseste doar in CSOL, dar nu in SOL. Noi am vrea sa aplicam pentru 189, el fiind aplicantul principal. Intrebarea mea este: cum pot afla daca studiile mele si experienta mea s-ar putea echivala? Daca jobul meu nu este in SOL dar este in CSOL avem sanse sa primim viza? Ne-ar putea trage in jos faptul ca nu suntem casatoriti?

Multumesc pentru rabdarea si amabilitatea de a raspunde acestor intrebari si scuze daca va cer sa repetati info deja furnizate.

Numai bine,
A.

Comentarii

  • Following..

    Si eu sunt interesat, Noi amandoi suntem consultanti recrutare (IT & Inginerie)

  • editat mai 2017

    Neata,

    @ Alexandra.rinf - te-am cautat, insa nu ne`am syncronizat

    @ everybody - cazul meu
    Eu cu DBA pe lista CSOL
    Sotia cu Auditor Intern pe lista SOL

    • am facut echivalare la VETASSESS si ACS pentru amandoi la care am primit raspuns pozitiv
    • am mers la SkillSeelct (EOI) si am facut 2 aplicari:
      1. eu PRINCIPAL (CSOL) si ea PARTENER (SOL)
      2. ea PRINCIPAL (SOL) si eu PARTENER (CSOL)

    Pentru ambele am primit acele 5 puncte.
    ATENTIE! noi am facut echivalarile si am sustinut IELTS amandoi.

    Post edited by diabboliq on