Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Tasmania sau Northen territory?

Buna tuturor si La multi ani!

Vreau sa emigrez impreuna cu familia in Australia si am inceput sa ma documentez. Am cateva nelamuriri, poate ma ajutati.
Din pacate meseria pe care o echivalez nu e pe lista SOL iar pentru visa 190 se poate aplica doar in cele doua state, deci nu am de ales prea mult.
Care ar fi optiunea mai buna din punct de vedere al conditiilor de viata, costuri, locuri de munca?
Pentru tipul acesta de visa esti obligat sa găsesti de muncă exact pe meseria echivalată, e nevoie de job offer?

Comentarii

  • Tasmania vs Northern Territory ... uh...

    Nu ai sa gasesti multe persoane care sa fi vizitat ambele locuri. Eu nu am fost in Tazzie, dar am umblat ceva mii de KM prin NT.

    Din pacate, din punct de vedere al numarului de locuri de munca, este mai mic decat in restul Australiei.

    Ce am auzit de la cei care au locuit in NT mai mult de 3 ani:
    • Foarte tanara populatia
    • Foarte multi aborigeni (nu ca ar fi o problema)
    • Foarte prietenoasa lumea
    • 2 anotimpuri (foarte subiectiv daca iti place vara ... cald si umed)
    • Daca ar fi sa locuiasca undeva in Australia, s-ar muta in NT maine, chiar daca acum locuiesc in Vic/Syd si SA (munca)
    Despre Tazmania nu am auzit multe. Stiu cativa oameni care au locuit acolo dar au plecat din cauza de locuri de munca mai putine, nu am intrebat mai multe. O sa intreb.

    Vremea e spre partea mai racoroasa in Tasmania, asta stiu :surprised:

    In ambele state se traieste foarte bine, relaxat si decent. Nu gresesti oriunde ai merge.

    Eu personal, cred ca as merge spre Tasmania mai mult decat spre NT. Aer mai curat, flower power mai mult :awesome: 

  • Multumesc pentru raspuns si recomandare.
    Din ce am citit si ce informatii am adunat înclin si eu spre Tasmania. Stii oare daca pot aplica in ambele state si sa ma hotărască mai încolo?
    Noi am fi vrut sa mergem in Perth, dar asta e, poate dupa cei 2 ani.
    Legat de locul de munca stii cumva daca trebuie să îti găsesti exact pe profesia echivalată?
    Ma gandesc ca la inceput o sa fie mai greu sa gasesc pe domeniul meu.
  • Nu trebuie sa-ti gasesti pe meseria echivalata, trebuie sa stai in statul respectiv 2 ani.

    Intreaba-l pe @Lucian el este in aceeasi situatie daca nu ma insel.

    Tasmania, cand am zis flower power, la asta m-am referit... mai multa natura, mai putin desert, mai putin nisip. Drumetii mai multe, etc etc. Este mult mai frig decat in restul continentului, nu prea merge cu cortul (cred).

    Eu cat am fost prin NT, am stat numai la cort si a fost absolut superb. Mustele m-au spart, dar asta e peste tot cred.
  • null
    Salut Alin. In aceeasi situatie ma aflu si eu din pacate. Problema e ca sunt ceva coditii mai drastice la CSOL, cel putin la mine.
  • Salut Alin, problema foarte mare cu Tasmania e ca sunt niste conditii aproape imposibil de indeplinit (daca tin bine minte, una dintre conditii e sa dovedesti ca ai ceva legaturi cu Tasmania, pfff... eventual emotionale, daca nu ai fost niciodata pe acolo, deci virtual imposibil sa obtii viza pe nominalizarea lor). Northern Territory ar fi probabil cea mai buna optiune, dar citeste si documenteaza-te temeinic, daca nu ai inteles ceva mai citeste o data, si cauta si alte surse (pomsinoz e un bun start, dar mai sunt si alte site-uri in engleza, ca sa iti dai seama cam ce se misca pe acolo, vazut prin ochii unora care au emigrat acolo, nu e musai sa o iei de buna, pentu ca experientele personale sunt diferite, dar bune sa iti faci o idee cam cum e viata in Au prin ochii altora)
  • J a zis:


    Eu cat am fost prin NT, am stat numai la cort si a fost absolut superb. Mustele m-au spart, dar asta e peste tot cred.
    Care era salutul australian? :))))))
  • Salutare din nou si multumesc de sfaturi.
    Da, dupa cercetari mai amanuntite se pare ca pe NT ar fi sanse mai mari.
    Dar si acolo sunt destul de multe cerinte.
    Deocamdata ma pregatesc pt echivalare la vetassess.
    @chiricosu Adrian, am vazut pe forum ca ai deja echivalarea, pot sa te deranjez cu cateva intrebari pe mail?
  • @alin a zis:
    Salutare din nou si multumesc de sfaturi.
    Da, dupa cercetari mai amanuntite se pare ca pe NT ar fi sanse mai mari.
    Dar si acolo sunt destul de multe cerinte.
    Deocamdata ma pregatesc pt echivalare la vetassess.
    chiricosu Adrian, am vazut pe forum ca ai deja echivalarea, pot sa te deranjez cu cateva intrebari pe mail?

    Salutare. Sigur ca poti sa-mi trimit mail. Iti las un mesaj pe privat cu adresa mea de mail.

  • ... place subiectul insa am o nelamurire.
    Varianta cu 2ani obligatoriu, este undeva reglementata legal? Esti tras la raspundere daca nu stai in acel stat 2 ani? Care este "pedeapsa"?
    Am inteles ca e mai mult un "gentlemen`s agreement" asta cu cei 2 ani .. Gresesc?

  • @diabboliq said:
    ... place subiectul insa am o nelamurire.
    Varianta cu 2ani obligatoriu, este undeva reglementata legal? Esti tras la raspundere daca nu stai in acel stat 2 ani? Care este "pedeapsa"?
    Am inteles ca e mai mult un "gentlemen`s agreement" asta cu cei 2 ani .. Gresesc?

    Pai viza ta este conditionata de acei 2 ani. De fapt, este o conditie pentru a-ti pastra viza pe termen nelimitat.

  • editat februarie 2017

    @diabboliq a zis:
    ... place subiectul insa am o nelamurire.
    Varianta cu 2ani obligatoriu, este undeva reglementata legal? Esti tras la raspundere daca nu stai in acel stat 2 ani? Care este "pedeapsa"?
    Am inteles ca e mai mult un "gentlemen`s agreement" asta cu cei 2 ani .. Gresesc?

    Well, nu gresesti, este o obligatie morala pe care ti-o asumi, dar aici asumat o obligatie inseamna mai mult decat datul din gura din Romania, dupa cum a mentionat si J mai sus, poate fi un motiv ca sa iti fie anulata viza. In cazuri foarte bine motivate (ca de exemplu nu ti-ai gasit job in 5-6 luni, in respectivul stat/teritoriu, si ai o oferta concreta din partea unui angajator din alt stat, departamantul de imigrari din statul respectiv isi da acordul ca sa te poti muta in alta parte, nu sunt absurzi, si nici nu vor sa te tina cu forta, dar trebuie sa dovedesti ca ai facut tot ce ti-a stat in putinta sa poti sa te integrezi in respectiva zona - explicatie data mie, personal, cand am imigrat aici).

    Post edited by Lucian on
  • JJ
    editat martie 2017

    Comentariu de @claros

    Aici gasesti conditiile pentru viza de sponsorizare pentru fiecare stat:
    https://skillselect.govspace.gov.au/2013/04/26/i-am-seeking-state-or-territory-government-nomination
    De regula trebuie sa ramai acolo o perioada de 2 ani dar sunt si exceptii, fiind o chestiune de principiu. Daca gasesti job, casa ulterior venirii tale intr-un alt stat se pot ace exceptii.

    Din cate stiu eu trebuie precizat aplicantul principal atunci cand depui EOI. Eu am echivalarile facute si nu mi s-a solicitat acest lucru.

    Nu cunosc pe nimeni in Darwin dar iti poti face o idee de aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Darwin,_Northern_Territory
    Zic ca este destul de important aspectul clima (temperatura si umiditate). I

    Post edited by J on