Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Traind in Brisbane - dezavantaje

Nu-mi place sa o spun, cu atat mai mult cu cat am scris un articol despre cat de mult imi place Brisbane, dar trebuie sa sa spun ca exista si parti mai putin bune la Brisbane.

brisbane-pictures-4

Sa punem ca in articolul "Traind in Brisbane - impresia unui emigrant" am inramat o poza cu un soare care rasare foarte devreme in Queensland, vara. Asta iti permite sa te duci la plaja foarte devreme. Problema este ca, chiar si vara soarele apune inainte de ora 19.

Asta e o chestiune destul de nasoala, cel putin cand vine vorba de mutatul in Australia. De exemplu... ai putea sa te relaxezi dupa munca, seara, eventual la un gratar, dar nu poti, nu in Brisbane. De ce ? Aproape toate statele si teritoriile Australiei isi dau ceasul inainte cu o ora si trec la ora de vara - nu si Brisbane, din pacate. Aici se intuneca devreme.

Si nu pot mentiona gratarul de seara fara a ma gandi la tantari. Aceste creaturi iubesc caldura, si mai mult decat atat, noptile cu multa umezeala - dar si zilele cred ca in aceeasi masura. Tantarii din Brisbane te vor musca pana cand... de fapt te vor manca de viu daca pot, asta daca nu te-ai dat cu spray anti-tantari - ceva ce nu-mi place sa fac dar trebuie s-o fac pentru a ma bucura de statul afara si de aerul curat seara.

Din pacate, tantarii din Queensland iti pot transmite virusul Ross River - de fapt, tantarii din toate orasele mari ale Australiei iti pot transmite acest virus. Virusul Ross River te va face sa suferi ceva mai mult decat muscatura de tantar obisnuita. Este o boala destul de nasoala de fapt - cam 5.000 de Australieni o iau in fiecare an - simptome si dureri ca la o gripa care dureaza, pana la 1 an daca esti tare ghinionist. Simptomele nu se manifesta tot timpul, cand si cand.

Asadar, tantarii sunt un fel de "must avoid" si mustele, desigur, pot o pacoste destul de mare. Si mai sunt gandacii - mari cand un soarece si mult mult mai urati. Este aproape sigur ca vei avea o intalnire cu un gandac. Pentru a reduce la minim aceste intalniri, cel mai bun sfat pe care pot sa-l dau este sa inchiriezi (sau sa cumperi) o casa mai noua (sau renovata recent), in care toate usile si geamurile se inchid etans, iar atunci cand sunt deschise sa existe plase de tantari.

Sa continuam numaratoare cu - termitele. Conform expertil, acesti daunatori ataca cam 1 din 3 case in Brisbane. Termitele se hranesc cu lemn si sunt capabile sa transforme casa ta in praf, la propriu! Cele mai multe case din Queensland contin ceva lemn in structura lor si deci, sunt vulnerabile in fata acestor atacuri. Colac peste pupaza, asigurarile nu te despagubesc pentru acest lucru. Din fericire este posibil sa-ti tratezi solul din jurul casei pentru a preveni atacul termitelor. Noi am facut asta pentru toata casa pe premiza ... "better safe than sorry".

Si sa inchei cu capitolul taratoare cu 6 picioare (sau mai multe) si sa vorbim despre altele... Am mentionat umiditatea ? Umiditatea este atat de mare, incat desi este cald noaptea, hainele lasate la uscat afara nu se usuca. Spre deosebire de Ro, unde iti planuiesti sa muncesti afara vara, aici iti planuiesti sa termini vara afara. Daca te apuci de facut ceva afara, in cateva minute vei fi leoarca, asa ca mai bine nu te mai apuci :)

Am mentinat in articolul meu "pozitiv" ca imi place sa ies afara dis de dimineata pentru a evita razele soarelui - crede-ma pe cuvand cand spun ca aici soarele este extrem de puternic vara si ... evident ai nevoie de ochelari de soare.

Umiditatea de pe timpul verii te foarte pune la incercare si ce ma uimeste foarte tare este numarul de scoli care nu au aer conditionat. Guvernul, ce-i drept, a alocat ceva fonduri pentru asta dar momentan exista o bulina neagra pentru Brisbane datorita faptului ca profesorii predau si elevii trebuie sa invete in sali de clase in care este foarte multa caldura. De fapt, lipsa aerului conditionat din foarte multe scoli din Australia atrage o bulina neagra asupra tuturor oraselor dar in Brisbane este cel mai umed (dintre orasele mari) asadar senzatia cea mai nosoala este aici.

Si vorbind de vreme, daca ai impresia ca in Romania sunt multe precipitatii si ploua zile'n sir primavara sau toamna, inca n-ai vazut nimic in comparatie cu Australia. Aici cand toarna, pai toarna nu se joaca. Intr-o zi de vara cand da sa inceapa vreo furtuna, cerul se innegreste, vantul de poate darama iar ploaia este atat de intensa incat te doare pielea. Nu poti vedea mai mult de cativa metrii in fata ta si strazile se pot inunda in cateva minute. Cel putin cu ultima parte ar trebui sa fii obisnuit, in Romania, in cele mai multe orase strazile se inunda la orice ploaie, oricat de mica.

Furtunile in Brisbane lovesc de regula seara la sfarsitul unei zile calde si ... lipicoase. Drept urmare aceste furtuni aproape ca se pot simtii drept o usurare - nu si daca ai un copac rupt in casa sau daca nu mai ai curent datorita unui fulger - si asta nu se intampla foarte rar.

Sa vedem daca ar mai fi ceva de adaugat ... ah da televiziunea - in Australia, cand vrei sa te uiti la un film, ai impresia ca este la fel de multa reclama pe cat este film.

Asadar astea sunt punctele negative pe care le vad eu la Brisbane. Eu nu pot sa nu plac Brisbane totusi - este mult prea relaxat si prietenos.

La sfarsitul zilei daca pui partile negative langa cele pozitive vei vedea ca pozitivul castiga detasat.