Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

4 Motive pentru care (aproape) toata lumea iubeste Australia

img

Ok, inainte de a te gandi ca acest post este sponsorizat de Australia Tourism sau ceva de genul, ei bine afla ca nu este. Ma gandesc la acest post de ceva vreme si acum m-am gandi sa-l public. Daca faci un sondaj de opinie printre calatori, vei observa ca Australia este in top 5 ca si destinatie pentru o vacanta. Oamenii de pe intreg mapamondul sunt captivati de acest continut izolat, aceasta insula continent. A trecut un an de la ultima si singura mea calatorie in Oz si nu ma pot gandi la un timp mai bun pentru a raspunde la urmatoarea intrebare: De ce iubeste toata lumea Australia ?

1 Extrem - Australia are 7,617,930 km2, cam la fel de mare ca si Statele Unite continentale. Si totusi aceasta natiune este casa a numai 22 milioane de rezidenti, dintre care marea majoritate traiesc pe coasta si departe de centrul rosu. Marea parte a Australiei nu numai ca este cam incomoda pentru viata in general dar este si extrem de daunatoare. Temperaturile ajungi la valori incredibil de mari, nu exista apa, iar aproape toate animalele care traiesc acolo au metode proprii de a omora sau de a atrage prada. Centrul Rosu este, totusi, o metofora si pentru restul tarii intrucat totul despre Australia este extrem. Se afla la capatul pamantului, mai departe de atat nu prea se poate. Animalele care traiesc in Australia nu se mai afla nicaieri altundeva in lume; ramasite ale unei ere geologige si, in definitiv, ciudate. O calatorie in Australia, nu este ca o escapada de un week-end prin Europa, este o calatorie de-a binelea. Este mare, este departe si necesetia timp si atentie, in special natura extrema care cred ca ne inspira si ne mana imaginatia ca si calatori.

koala

2 Complet diferita - Multumita mileniilor de izolare fata de restul lumii, Australia este unica. Se crede ca Aborigenii au fost primii care au sosit pe tarmurile Australiei acum 50.000 de ani. Gandeste-te la numar: 50.000 de ani. Daca vorbit de civilizatia umana, este o perioada incredibil de indepartata, la fel de indepartata ca si izolarea continentului. Aceasta izolare geologica dar si sociala ofera Australiei o mare parte din carisma si misterul ei. Marea partea a animalelor care traiesc in Australie sunt unice si sunt accesibile turistilor: ursii Koala, cangurii, ornitorincul, etc. Aceste trasaturi unice s-au transpus si in geografie: Marea Bariera de Corali, Uluru, imensul desert interior, etc. Acest loc este singurul loc din lume care poate fi diferit complet de orice, de oricare alt loc din lume, asadar... de ce nu ar fi o calatorie de vis ?

circular-quay

3 Oamenii - combinatia dintre, hmm, mostenirea interesanta si faptul ca traiesc la marginea planetei, a creat personalitatea moderna a Australiei. Expedianta, distractiva, captivanta, inteligenta, entuziasta si self-reliant - de aceste calitati se bucura cei mai multi Australieni, aceste calitati au fost nascute din necesitate. Faptul ca niste fosti puscariasi si niste colonisti au fost in stare sa creeze tara care exista astazi in numai vreo 200 de ani, nu este o isprava de trecut cu vederea. Ceea ce vreau sa zic este ca persoanele care au reusit asta trebuie sa fie foarte speciale. Aceste calitati fac o placere in a vizita Australia, mai ales ca oamenii care traiesc aici fac calatoria cu atat mai frumoasa. Acest lucru este de luat in seama intrucat nu este o trasatura care o gasesti peste tot.

britz-sunset

4 Aventura - eu tind sa consider Noua Zeelanda ca fiind capitala mondiala a aventurii, dar Australia iti va arata un tip special de aventura care, cred eu, atrage milioane de oameni. Calatoria in sine catre Australia este o aventura. Ca si oameni, cred ca ne place ideea de a fi pioneri, de a explora spatii necunoscute peste care putini au umblat. Desigur, milioane de oameni viziteaza Oz in fiecare an dar exista acea perceptie care, cred eu, te face sa te simti eventurier doar ca ai calatorit pana acolo, o categorie aparte de aventurier, acela care cauta sa descopere locuri noi. Daca este adevarat sau nu, nici nu conteaza, spiritul aventurii este important, spiritul acesta este indragit de toata lumea.

Australia este mare in dimensiuni, in spirit si in asteptari si este greu de multe ori sa te poti gandi la toate, de-o data. Ar dura ani de calatorie prin Australia sa o vezi pe toata, sa mergi pe strada cu sentimentul ca ai inteles aceasta tara, dar cel mai de pret lucu, cred eu, este tendinta de a soca si a uimii vizitatorii. Acesta este lucrul pentru care milioane doresc sa viziteze Australia. Ei par sa inteleaga la un animit nivel ca este tara cu o infinitate de posibilitati si ca este suficient de mare incat sa iti faca calatoria de vis.

Tu ce crezi ? Care sunt alte motive pentru care oamenii vor sa viziteze Australia atat de mult ?