Avem un grup de chat pe WhatsApp si Telegram

Primii pasi si multe intrebari

editat februarie 2017 în Probleme și nelămuriri
Buna ziua,
Ma bucur mult ca am gasit acest site. Iau in calcul sa emigrez cu sotul si cei doi copii in Au. Am citit cate ceva despre vize, eu am meserie ceruta in Sol, sper sa o echivaleze ( ma pot califica ori pt special education teacher sau psychologist). In 2-3 luni ma pregatesc pt Ielts, sper sa iau 7-8.
Ma intereseaza insa cum e mai sigur sa plecam, pt a gasi job - daca independent sau sponsorizati de o regiune ( unde gasesc o lista pt asta?). Mai exista varianta ca sotul, lucrand in It sa gaseasca in job si sa plecam cu work visa - ce sanse are?
Cum e cu scolile, se platesc, sunt bune cele de stat?
Cat e chiria intr-o zona/ oras decent? Activitatile extrascolare se platesc, se fac la scoala? Si inca ceva, f imp, daca exista varianta de scholarship pt sport, una dintre fete face in Ro sport de performanta, imi doresc mult sa continue.
Si inca un lucru, oare primim raspuns in 18 luni? Este termenul nostru limita, dupa cea mare ar intra la liceu si nu o mai putem rupe.
Multumesc!
Post edited by gio13 on

Comentarii

  • editat februarie 2017

    @gio13 said:
    Buna ziua,
    Ma bucur mult ca am gasit acest site. Iau in calcul sa emigrez cu sotul si cei doi copii in Au. Am citit cate ceva despre vize, eu am meserie ceruta in Sol, sper sa o echivaleze ( ma pot califica ori pt special education teacher sau psychologist). In 2-3 luni ma pregatesc pt Ielts, sper sa iau 7-8. -

    FOARTE GREU

    Ma intereseaza insa cum e mai sigur sa plecam, pt a gasi job - daca independent sau sponsorizati de o regiune ( unde gasesc o lista pt asta?). Mai exista varianta ca sotul, lucrand in It sa gaseasca in job si sa plecam cu work visa - ce sanse are?

    CEL MAI SIGUR ESTE INDEPENDENT, AI LIBERTATEA SA MERGI UNDE E OFERTA DE JOBURI MAI MARE. WORKING VISA E FOARTE GREU DE OBTINUT, DECI SANSE CAM MICI

    Cum e cu scolile, se platesc, sunt bune cele de stat?

    PRESCHOOL-UL E CU PLATA, PUBLIC SCHOOL E GRATUIT. CHAIR DACA AI AVEA IMPRESIA CA SCOLILE DE STAT NU AR FI BUNE, CELE PRIVATE SUNT FOARTE SCUMPE.

    Cat e chiria intr-o zona/ oras decent? Activitatile extrascolare se platesc, se fac la scoala? Si inca ceva, f imp, daca exista varianta de scholarship pt sport, una dintre fete face in Ro sport de performanta, imi doresc mult sa continue.

    E VARIABIL CE ZICI TU: ORAS DECENT? NU STIU LA CE TE REFERI. AICI SUNT ORASELE MARI UNDE POTI GASI EVIDENT MAI USOR JOB SI APOI RESTUL.... DIN CE STIU EU TOATE ACTIVITATILE EXTRASCOLARE SE PLATESC. CAT DESPRE BURSA EU UNUL HABAR NU AM, SORRY

    Si inca un lucru, oare primim raspuns in 18 luni? Este termenul nostru limita, dupa cea mare ar intra la liceu si nu o mai putem rupe.

    DEPINDE DE FOARTE MULTE ASPECTE, PRINTRE CARE PUNCTAJUL VOSTRU, CAT DE REPEDE PRIMITI ECHIVALARE SI ALTE CONFIRMARI LA FIECARE DIN PASII PROCESULUI DE EMIGRARE. VEZI PE LA INTREBARI FRECVENTE CE GASESTI PENTRU SITUATIA TA SAU CAT MAI APROAPE DE EA.

    Multumesc!

    ORICAND CU PLACERE

    Post edited by RoYuLee on
  • @gio13 said:

    Buna ziua,
    Ma bucur mult ca am gasit acest site. Iau in calcul sa emigrez cu sotul si cei doi copii in Au. Am citit cate ceva despre vize, eu am meserie ceruta in Sol, sper sa o echivaleze ( ma pot califica ori pt special education teacher sau psychologist). In 2-3 luni ma pregatesc pt Ielts, sper sa iau 7-8.
    Ma intereseaza insa cum e mai sigur sa plecam, pt a gasi job - daca independent sau sponsorizati de o regiune ( unde gasesc o lista pt asta?). Mai exista varianta ca sotul, lucrand in It sa gaseasca in job si sa plecam cu work visa - ce sanse are?

    Nimic nu cred ca este sigur. Singur sau sponsorizat de regiune este acelasi lucru, singura diferenta este ca "sponsorizat" inseamna ca o sa ai viza mai repede si esti legat de statul acela timp de 2 ani.

    Cu working viza este destul de greu, desi vii aici cu job, drumul pana la PR (permanent residency) este lung si anevoios, tare de tot. In plus, sansele sa-si gaseasca job din Romania sunt minime, chiar si in IT.

    Dupa ce ajungi aici cu working viza, angajatorul si tu trebuie sa indepliniti niste conditii. Daca unul din voi nu indeplineste pe perioada cat stati aici, se anuleaza viza (de regula).

    Cum e cu scolile, se platesc, sunt bune cele de stat?

    Scolile de stat sunt, in principiu, gratuite. "Trebuie" sa platesti niste chestii: uniforma, excursii, etc. Daca nu-ti permiti se rezolva, dar nu cred ca cineva nu-si permite, sumele sunt ceva de genul salariul pe 1 saptamana sau 2.

    Cat e chiria intr-o zona/ oras decent? Activitatile extrascolare se platesc, se fac la scoala? Si inca ceva, f imp, daca exista varianta de scholarship pt sport, una dintre fete face in Ro sport de performanta, imi doresc mult sa continue.

    Sunt foarte multe programe de scolarship, iar daca copii sunt buni obtin chestii misto pe aici.

    Cu chiria este foarte complicat sa-ti spun pentru ca de pinde foarte tare de unde vrei sa stai. Variaza intre $150 si $4000. Fiecare plateste cat vrea sau cat poate, nu exista reguli. Orasele sunt foarte intise fata de ce stii tu in Romania. Orasul in care stau eu este cat judetul Constanta si judetul Tulcea la un loc. Blocurile sunt mai rare iar lumea sta la casa.

    Si inca un lucru, oare primim raspuns in 18 luni? Este termenul nostru limita, dupa cea mare ar intra la liceu si nu o mai putem rupe.
    Multumesc!

    Nimeni nu-ti poate garanta ca primesti un raspuns in 18 luni pentru ca unele de pind de voi, altele de guvern, altele de ceilalti aplicanti, altele de piata de munca si in mare parte si de noroc.

    Nu stiu de ce zici tu ca daca intra fata la liceu este mai greu. Este o alta lume pe aici, si o data ce ai facut mutarea, o sa te intrebi de ce nu ai venit mai repede. Si tu si fata si barbatul si parintii :awesome:

    Succes !

  • Multumesc mult pt raspunsuri, m -am mai lamurit acum. M-am inscris la British council pt evaluarea nivelului de engleza. Am ales sa imi echivalez pe special education si atunci am nevoie de nota mare la ielts. In paralel incep legalizarea actelor si apoi echivalarea studiilor. Viza am ales 189 sau 190, depinde ce posturi gasim atunci in NSW. Eu voi fi probabil aplicantul principal, datorita pctelor in plus pt varsta si nisei meseriei, daca mi-o echivaleaza. Asa ca mai am o intrebare - sotul tb sa-si echivaleze si el studiile chiar daca nu e aplicantul principal?
    Multumesc !
  • @gio13 a zis:
    Multumesc mult pt raspunsuri, m -am mai lamurit acum. M-am inscris la British council pt evaluarea nivelului de engleza. Am ales sa imi echivalez pe special education si atunci am nevoie de nota mare la ielts. In paralel incep legalizarea actelor si apoi echivalarea studiilor. Viza am ales 189 sau 190, depinde ce posturi gasim atunci in NSW. Eu voi fi probabil aplicantul principal, datorita pctelor in plus pt varsta si nisei meseriei, daca mi-o echivaleaza. Asa ca mai am o intrebare - sotul tb sa-si echivaleze si el studiile chiar daca nu e aplicantul principal?
    Multumesc !

    Sfatul meu: daca merge cu 189 aplicati pentru 189, la 190 e un pic mai complicat in ultimul timp, cu toate ca apar 5 pucnte in plus. Apelati la 190 doar in ultima instanta (trebuiesc acte suplimentare, unele state am inteles ca au cerut in ultimul timp oferta concreta de job, nu doar validarea prin gasirea ofertelot pe piata de joburi, cititi si interesati-va din timp ce implica aplicarea pe 190), parerea mea personala.

    Sotul poate aduce 5 puncte cu echivalarea doar in conditiile in care si meseria lui e pe SOL (nu stiu sigur daca aduce 5 puncte cu meseria pe CSOL), in cazul in care meseria lui nu se gasete pe nici una dintre liste, sigurul lui examen va fi cel de lb engleza, analizele medicale si cazierul (well, posibil sa mai implice si alte acte, dar in general astea ar fi).

  • @gio13 said:
    Multumesc mult pt raspunsuri, m -am mai lamurit acum. M-am inscris la British council pt evaluarea nivelului de engleza. Am ales sa imi echivalez pe special education si atunci am nevoie de nota mare la ielts. In paralel incep legalizarea actelor si apoi echivalarea studiilor. Viza am ales 189 sau 190, depinde ce posturi gasim atunci in NSW. Eu voi fi probabil aplicantul principal, datorita pctelor in plus pt varsta si nisei meseriei, daca mi-o echivaleaza. Asa ca mai am o intrebare - sotul tb sa-si echivaleze si el studiile chiar daca nu e aplicantul principal?
    Multumesc !

    +1 la ce a zis @Lucian

    Ce as mai adauga, este sa te interesezi sa nu-ti trebuiasca IELTS Academic, vezi pe websitul oficial al celor care-ti vor echivala meseria.

    Inca ceva, meseria echivalata nu inseamna neaparat ca faci parte din corpul profesional local si e posibil sa trebuiasca sa mai dai ceva diferente. De pinde de la meserie la meserie, fiecare cu a masii cum se zice.

  • Multumesc inca o data, imi trebuie intr-adevar ielts academic. Luni am interviu telefonic su vad la ce nivel sunt. Pt ca suntem la inceput in acest proces si informațiile sunt multe avem multe neclaritati. Inteleg ca Ielts e primul pas. Mai aveti ceva recomandari ce sa facem inainte? Ca simt ca batem pasul pe loc pana atunci. Si formularul pt evaluarea meseriei nu am cum sa-l trimit pana cand nu stiu daca indeplinesc criteriile ielts. Experiente cu Acs pt echivalare sunt? Sotul ar avea jobul pe Csol, ne-am potrivi cu el aplicant principal pt 190.
  • @gio13 in mare, pasii ii gasiti aici: Care sunt pasii pentru emigrarea in australia

    IELTS de regula este primul pas formal pentru ca multa lume are probleme la examene si dureaza pana-l ia.

    Nu are importanta cine este aplicantul principal. La ACS nu am auzit nimic de rau si cred ca experientele sunt pozitive/negative in functie de ce asteptari are cel care se da cap in cap cu X lucru, oricare ar fi el.

  • Pentru ACS iti pot da eu informatii, daor sami spui ce te intereseaza. Experienta mea cu ei a fost una foarte buna .. s-au miscat repede si am rezolvat fara probleme (sunte atenti insa la actele depuse deci e bine sa ai totul pus cap la cap si gandit pentru a salva timp si bani) Dami PM si iti dau adresa de email / numarul de telefon daca vrei sa discutam mai multe aspecte. Daca esti in Bucruesti, putem bea si o cafea / ceai :awesome:

  • editat februarie 2017
    O sa trimit pm. Sotul si-ar echivala studiile la Acs.

    Am facut doua testari astazi. Cei de la British au spus ca am nivelul B 2 iar la Road Language B1. O sa vad, de sambata incep 12 saptamani de pregatire la Road Language. De—abia dupa ce am Trf pot merge mai departe cu echivalarea studiilor la Aitsl.
    Ceva profesori si experienta cu Aitsl? Au o cerința obligatorie de 45 zile de practica. Eu am pe diploma ore. Cum fac conversia?
    Update: am fost la facultate si am facut cerere pt adeverință practica pedagogică si programa analitica practica pedagogică. Mi-au spus clar ca arhiva nu o mai au din 2001-2003 anii in care am facut eu practica dar incearca sa ma ajute. Am 224 ore de practica pedagogică + 224 ore de practica de specialitate, facute pe bune, insa nu stiu daca voi avea succes cu aitsl :(. Am citit ca sunt foarte stricti cu aceste 45 working days.

    Multumesc!
    Post edited by gio13 on
  • editat februarie 2017

    @gio13 a zis:
    Multumesc inca o data, imi trebuie intr-adevar ielts academic. Luni am interviu telefonic su vad la ce nivel sunt. Pt ca suntem la inceput in acest proces si informațiile sunt multe avem multe neclaritati. Inteleg ca Ielts e primul pas. Mai aveti ceva recomandari ce sa facem inainte? Ca simt ca batem pasul pe loc pana atunci. Si formularul pt evaluarea meseriei nu am cum sa-l trimit pana cand nu stiu daca indeplinesc criteriile ielts. Experiente cu Acs pt echivalare sunt? Sotul ar avea jobul pe Csol, ne-am potrivi cu el aplicant principal pt 190.

    Grija mare cu CSOL si SOL la meseria partenerului, nu stiu daca meseriile de pe CSOL sunt acceptate pentru a castiga cele 5 puncte. Verificati bine conditiile!!!!

    Post edited by Lucian on